Zakon o inspekcijskom nadzoru

Zakon je objavljen u "Službenom listu RCG", br.​​ 39/2003​​ i "Službenom listu CG", br.​​ 76/2009​​ (čl. 24. nije u prečišćenom tekstu),​​ 57/2011​​ (čl. 12-14​​ nisu u prečišćenom tekstu),​​ 18/2014,​​ 11/2015,​​ 52/2016​​ i​​ 84/2024.

I OPŠTE ODREDBE

Sadržaj zakona

Član 1

Ovim zakonom uređuju se načela inspekcijskog nadzora, način i postupak vršenja inspekcijskog nadzora, obaveze i ovlašćenja inspektora i druga pitanja od značaja za vršenje inspekcijskog nadzora.

Primjena zakona

Član 2 

Inspekcijski nadzor, u skladu sa ovim zakonom i posebnim zakonom, vrše organi državne uprave, odnosno organi uprave nadležni za određene upravne oblasti, određeni propisom kojim se uređuje organizacija i način rada državne uprave, preko nadležnih inspekcija, odnosno inspektora ili ovlašćenih lica iz člana 5 ovog zakona (u daljem tekstu: inspekcijski organ).

Inspekcijski nadzor u određenim oblastima mogu vršiti i pravna lica koja vrše javna ovlašćenja, u skladu sa ovim i posebnim zakonima.

Odredbe ovog zakona primjenjuju se na sve upravne oblasti, osim ako posebnim zakonom nije drukčije propisano.

Odredbe ovog zakona primjenjuju i organi lokalne uprave kada, u skladu sa zakonom i drugim propisima, vrše inspekcijski nadzor.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Pojam i cilj inspekcijskog nadzora ​​ 

Napomena Redakcije: ova verzija naziva člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Član 3 

Inspekcijski nadzor vrši se u oblastima određenim zakonom kod fizičkih lica, nevladinih organizacija, privrednih društava i drugih oblika obavljanja privredne djelatnosti, privatnih i javnih ustanova, državnih agencija, državnih fondova i drugih pravnih lica kojima su preneseni, odnosno povjereni poslovi državne uprave, državnih organa i njihovih službi, organa državne uprave, organa lokalne samouprave, organa lokalne uprave i drugih službi u jedinicama lokalne samouprave (u daljem tekstu: subjekat nadzora).

Inspekcijskim nadzorom obezbjeđuje se da se subjekti nadzora pridržavaju zakona, drugih propisa i opštih akata, kao i otklanjanje utvrđenih nepravilnosti i obezbjeđivanje pravilne primjene zakona, drugih propisa i opštih akata i otklanjanje štetnih posljedica po zakonom, drugim propisom ili opštim aktom zaštićena dobra, prava i interese.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Vršenje inspekcijskog nadzora

Član 4 

Inspekcijski nadzor vrši inspektor, kao službenik sa posebnim ovlašćenjima i odgovornostima.

Starješina inspekcijskog organa može odrediti da inspektor obavlja inspekcijski nadzor u drugoj upravnoj oblasti iz nadležnosti tog organa.

Izuzetno, kada to zahtijevaju posebne okolnosti zbog povećanog obima posla ili u slučaju odsutnosti, odnosno duže spriječenosti inspektora, starješina inspekcijskog organa može ovlastiti pojedinog državnog službenika koji ispunjava propisane uslove da privremeno vrši poslove inspekcijskog nadzora sa svim ovlašćenjima inspektora, dok traju te okolnosti.

U slučaju iz stava 3 ovog člana, starješina inspekcijskog organa može ovlastiti najviše 20% službenika od ukupnog broja sistematizovanih radnih mjesta u organizacionoj jedinici u kojoj se vrše poslovi inspekcijskog nadzora, a najduže do dvije godine.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Član 4a 

- brisan -

Član 4b 

- brisan -

Manji obim odnosno povremeno vršenje inspekcijskog nadzora

Član 5

Kad vršenje inspekcijskog nadzora u okviru upravne oblasti, zbog manjeg obima ili povremenog vršenja inspekcijskog nadzora, ne zahtijeva stalni inspekcijski nadzor, inspekcijski nadzor vrši službenik koji ispunjava propisane uslove, kojeg ovlasti starješina inspekcijskog organa.

II NAČELA INSPEKCIJSKOG NADZORA

Načelo preventivnosti

Član 6

U vršenju inspekcijskog nadzora inspektor obavlja prvenstveno preventivnu funkciju, a preduzima upravne mjere i radnje kada se preventivnom funkcijom ne može obezbijediti svrha i cilj nadzora.

Načelo srazmjernosti

Član 7

Inspektor u vršenju inspekcijskog nadzora preduzima one mjere i radnje koje su srazmjerne učinjenim nepravilnostima, a kojima se na povoljniji način za subjekat nadzora postiže cilj i svrha inspekcijskog nadzora.

Načelo javnosti

Član 8 

Inspekcijski nadzor je javan.

Kada je u pitanju zaštita života i zdravlja fizičkih lica ili teže narušavanje javnog interesa, inspekcijski organ, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona je dužan da obavijesti javnost o činjeničnom stanju i nepravilnostima utvrđenim u postupku inspekcijskog nadzora.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Načelo samostalnosti

Član 9

Inspektor je samostalan u vršenju inspekcijskog nadzora, u okviru prava i dužnosti koje su utvrđene zakonom i drugim propisom.

Načelo zaštite javnog interesa

Član 10

Inspektor vrši inspekcijski nadzor u cilju ostvarivanja i zaštite javnog interesa, kao i interesa pravnih i fizičkih lica kada je to u skladu sa javnim interesom.

Postupak inspekcijskog nadzora se pokreće i vodi po službenoj dužnosti.

Svako može podnijeti inicijativu za pokretanje postupka inspekcijskog nadzora.

Načelo istine

Član 11

Inspektor, po službenoj dužnosti, utvrđuje činjenično stanje i izvodi dokaze u postupku inspekcijskog nadzora.

Subjekat nadzora, u postupku inspekcijskog nadzora, može da predlaže i podnosi dokaze u cilju utvrđivanja potpunog i pravilnog činjeničnog stanja.

Načelo saradnje u inspekcijskom nadzoru ​​ 

Napomena Redakcije: ova verzija naziva člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Član 12 

Inspekcijski organi, odnosno pravna lica iz člana 2 stav 2 ovog zakona, u vršenju poslova iz svoje nadležnosti međusobno usklađuju godišnje planove rada iz člana 12g ovog zakona, razmjenjuju podatke, predlažu preduzimanje zajedničkih mjera i aktivnosti od značaja za obavljanje poslova inspekcijskog nadzora i sprovode druge aktivnosti radi vršenja obuhvatnijeg i djelotvornijeg inspekcijskog nadzora.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Preventivno djelovanje

Član 12a

Radi ostvarivanja svrhe inspekcijskog nadzora, inspekcijski organi i pravna lica iz člana 2 stav 2 ovog zakona dužni su da preventivno djeluju, i to:

- objavljivanjem na svojoj internet stranici zakona, drugih propisa i opštih akata u oblasti inspekcijskog nadzora za koje su nadležni, godišnjih planova rada, kao i kontrolnih listi iz čl. 12g i 12d ovog zakona;

- obavještavanjem javnosti o izmjenama propisa iz svoje oblasti, kao i saznanjima o postojanju ozbiljnih rizika po život ili zdravlje ljudi, imovinu veće vrijednosti, životnu sredinu ili biljni ili životinjski svijet, kao i preduzetim upravnim i drugim mjerama i radnjama kako bi se taj rizik otklonio ili umanjio;

- pružanjem savjetodavne podrške, kao i preduzimanjem drugih aktivnosti radi sprečavanja štetnih posljedica po zakonom i drugim propisom ili opštim aktom zaštićena dobra, prava i interese.

Napomena Redakcije: ovaj član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Praćenje stanja

Član 12b

Inspekcijski organi i pravna lica iz člana 2 stav 2 ovog zakona prikupljaju podatke od značaja za vršenje inspekcijskog nadzora, prate i analiziraju stanje u oblasti inspekcijskog nadzora za koje su nadležni pomoću kontrolnih listi, sprovođenjem anketa, istraživanjem javnog mnjenja i korišćenjem statističkih i javnodostupnih podataka.

Napomena Redakcije: ovaj član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Procjena rizika

Član 12v

Inspekcijski nadzor zasniva se na procjeni rizika i srazmjeran je procijenjenom riziku.

Procjena rizika vrši se analizom rizika tako što inspekcijski organ i pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona, prilikom praćenja i analize stanja u oblasti inspekcijskog nadzora za koje su nadležni, identifikuju rizike po zakonom i drugim propisom ili opštim aktom zaštićena dobra, prava i interese, koji mogu nastati u poslovanju ili postupanjem subjekta nadzora i procjenjuju težinu štetnih posljedica i vjerovatnoću njihovog nastanka.

Na osnovu procjene rizika utvrđuje se stepen rizika koji može biti neznatan, nizak, srednji, visok i kritičan, u skladu sa metodologijom koju utvrđuje inspekcijski organ i objavljuje na svojoj internet stranici.

Kada je procijenjeni rizik neznatan, inspekcijski organ, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona nije dužno da vrši inspekcijski nadzor.

Napomena Redakcije: ovaj član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Planiranje rada

Član 12g

Inspekcijski organ, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona vrši inspekcijski nadzor u skladu sa godišnjim planom rada, koji donosi starješina inspekcijskog organa, odnosno odgovorno lice u pravnom licu.

Godišnji plan rada priprema se na osnovu praćenja stanja i procjene rizika iz čl. 12b i 12v ovog zakona.

Godišnji plan rada donosi se do kraja tekuće kalendarske godine za narednu godinu i objavljuje se na internet stranici inspekcijskog organa, odnosno pravnog lica iz člana 2 stav 2 ovog zakona.

Godišnji plan rada sadrži, naročito, pregled subjekata nadzora, oblasti nadzora, vremenski period nadzora, kao i druge podatke od značaja za planiranje i vršenje inspekcijskog nadzora.

Inspekcijski organ, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona dužno je da sprovodi godišnji plan rada, osim u slučaju postojanja naročito opravdanih izuzetnih okolnosti zbog kojih sprovođenje godišnjeg plana rada nije moguće.

Napomena Redakcije: ovaj član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Kontrolna lista

Član 12d

Za potrebe planiranja inspekcijskog nadzora inspekcijski organ, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona sačinjava kontrolnu listu za oblast inspekcijskog nadzora za koju je nadležan, a koju objavljuje na svojoj internet stranici.

Kontrolna lista sadrži spisak prioritetnih pitanja, koja se odnose na provjere i preduzimanje drugih radnji u oblasti inspekcijskog nadzora, određenih prema težini mogućih štetnih posljedica u određenoj oblasti, srazmjerno procjeni rizika, kao i predmet i obim provjere.

Inspekcijski organ, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona obavezno je da sadržinu kontrolne liste redovno usklađuje sa promjenama u propisima u oblasti za koju je nadležno, kao i da je preispituje jednom godišnje, a po potrebi u toku godine i, ako je to potrebno, mijenja i dopunjava.

Inspekcijski organ, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona može da dostavi kontrolnu listu subjektu nadzora i zatraži od njega da sačini i dostavi izveštaj o samoprovjeri ispunjenosti zahtjeva iz kontrolne liste.

Uz izvještaj iz stava 4 ovog člana, subjekat nadzora dostavlja i odgovarajuću dokumentaciju kojom se dokazuju tvrdnje iz izvještaja.

Napomena Redakcije: ovaj član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

III OBAVEZE I OVLAŠĆENjA INSPEKTORA

Obaveze inspektora

Član 13 

U vršenju inspekcijskog nadzora inspektor je naročito obavezan da:

1) razmotri inicijativu za pokretanje postupka inspekcijskog nadzora i o tome obavijesti podnosioca inicijative;

2) obavijesti odgovorno lice subjekta nadzora o početku obavljanja inspekcijskog pregleda, osim ako smatra da bi obavještenje umanjilo efikasnost inspekcijskog nadzora;

3) ukaže subjektu nadzora na prava koja može koristiti u postupku inspekcijskog nadzora;

4) vodi evidencije o izvršenim inspekcijskim pregledima, kao i druge propisane evidencije;

5) postupa zakonito, blagovremeno i u skladu sa etičkim kodeksom državnih službenika.

Sadržaj i način vođenja evidencije o izvršenim inspekcijskim pregledima iz stava 1 tačka 4 ovog člana propisuje ministarstvo nadležano za poslove državne uprave.

Ovlašćenja inspektora

Član 14 

U vršenju inspekcijskog nadzora inspektor ima ovlašćenja da:

1) pregleda, a po potrebi i fotografiše i snima: objekte i prostorije, zemljište, opremu i uređaje, sredstva rada i druge predmete, proizvode koji se stavljaju u promet, robu u prometu, vršenje prometa robe i pružanje usluga, poslovne knjige, evidencije i registre, ugovore, javne isprave i drugu poslovnu dokumentaciju, u skladu sa zakonom;

2) utvrđuje identitet subjekta nadzora i drugih lica;

3) uzima izjave od subjekta nadzora i drugih lica;

4) uzima uzorke koji su potrebni za utvrđivanje činjeničnog stanja;

5) naredi preduzimanje odgovarajućih mjera i radnji radi obezbjeđenja vršenja nadzora;

6) privremeno oduzme dokumentaciju, predmete i druge stvari koje su neophodne radi utvrđivanja činjeničnog stanja;

7) zabrani vršenje određenih radnji;

8) obezbijedi izvršenje naloženih mjera;

9) preduzima i druge propisane mjere kojima se obezbjeđuje vršenje inspekcijskog nadzora.

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Obaveze i ovlašćenja u otklanjanju nepravilnosti

Član 15 

Radi otklanjanja utvrđenih nepravilnosti, inspektor je, u skladu sa ovim i posebnim zakonom, ovlašćen i obavezan da subjektu nadzora:

1) ukaže na utvrđene nepravilnosti i odredi rok za njihovo otklanjanje;

2) naredi preduzimanje odgovarajućih mjera i radnji u roku koji odredi;

3) privremeno zabrani vršenje djelatnosti i drugih radnji;

4) privremeno oduzme predmete ili sredstva kojima je učinjeno neko kažnjivo djelo, do okončanja postupka;

5) vrši druga ovlašćenja i obaveze u skladu sa zakonom.

Mjere u izvršavanju ovlašćenja i obaveza iz stava 1 tač. 2, 3 i 4 ovog člana inspektor nalaže rješenjem.

Kada u vršenju inspekcijskog nadzora utvrdi nepravilnost za koju je propisana prekršajna, odnosno krivična sankcija, inspektor je ovlašćen da:

1) izda prekršajni nalog;

2) podnese zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka;

3) podnese krivičnu prijavu ili drugu odgovarajuću prijavu.

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Upravne mjere i radnje

Član 16 

Kad se u postupku inspekcijskog nadzora utvrdi da je povrijeđen zakon ili drugi propis ili da se ne poštuju propisani standardi ili normativi, inspektor je obavezan da preduzme​​ upravne mjere i radnje utvrđene ovim zakonom i posebnim propisom kojim je uređena oblast u kojoj se vrši inspekcijski nadzor, a naročito:

1) naredi otvaranje, odnosno zatvaranje objekta ili prostorije;

2) naredi obustavu gradnje, odnosno izvođenje radova;

3) naredi rušenje, uklanjanje bespravno započetog ili podignutog objekta i uklanjanje stvari sa određenog prostora;

4) naredi povlačenje robe iz predmeta, odnosno stavljanje robe u promet;

5) naredi oduzimanje ili uništenje stvari, roba i drugih proizvoda, kao i životinja;

6) zabrani korišćenje prostora, sredstava rada, opreme, pogona, uređaja, poslovnih i drugih objekata, prevoznih i drugih sredstava;

7) zabrani raspolaganje novčanim sredstvima sa poslovnog računa;

8) zabrani proizvodnju, upotrebu ili promet robe ili pružanje usluga;

9) zabrani kretanje lica na određenom prostoru, kada postoji opasnost ugrožavanja života i zdravlja fizičkih lica;

10) zabrani vršenje bilo koje radnje kojom se ugrožava životna sredina, imovina, ili se dovodi u opasnost život ili zdravlje fizičkih lica;

11) do odluke nadležnog organa, oduzme predmete, opremu, sredstva rada i druga sredstva kojima je učinjeno neko kažnjivo djelo;

12) oduzme imovinsku korist ostvarenu kažnjivim djelom, do odluke nadležnog organa;

13) naredi i preduzimanje drugih mjera kojima se obezbjeđuje otklanjanje utvrđenih nepravilnosti, u skladu sa posebnim propisima.

Mjere i radnje iz stava 1 tač. 1 do 10 i tačka 13 ovog člana traju do otklanjanja nepravilnosti, odnosno dok traju okolnosti zbog kojih su izrečene.

Inspektor može preduzeti, istovremeno, i više upravnih mjera ili radnji kada to nalaže javni interes ili svrha i cilj nadzora.

Pored upravnih mjera i radnji iz stava 1 ovog člana inspektor je ovlašćen da subjektu nadzora izrekne novčanu kaznu u skladu sa zakonom i drugim propisom.

Inspektor preduzima upravne i druge mjere i radnje, kada se preventivnim djelovanjem ne može obezbijediti svrha i cilj inspekcijskog nadzora.

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Novčana kazna kao upravna mjera

Član 17 

- brisan -

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Mandatna kazna

Član 18 

- brisan -

Dužnost legitimisanja

Član 19

Inspektor je dužan da se prije početka inspekcijskog nadzora legitimiše.

Subjekat nadzora nije dužan da omogući vršenje inspekcijskog nadzora inspektoru koji se nije legitimisao.

IV PRAVA I OBAVEZE SUBJEKTA NADZORA I DRUGIH LICA

Opšta obaveza subjekta nadzora

Član 20

Subjekat nadzora obavezan je da postupi po zahtjevu, odnosno naredbi inspektora.

Obaveze subjekta nadzora u postupku

Član 21

Subjekat nadzora obavezan je da inspektoru omogući nesmetano vršenje inspekcijskog nadzora, da daje obavještenja i postavlja na uvid isprave, odnosno podatke koji su potrebni za vršenje nadzora.

Subjekat nadzora obavezan je da inspektoru obezbijedi uslove neophodne za nesmetan rad i utvrđivanje činjeničnog stanja.

Subjekat nadzora je obavezan, na zahtjev ili naredbu inspektora, da dostavi ili pripremi tačne i potpune podatke, dokumentaciju ili druge materijale koji su potrebni za obavljanje inspekcijskog nadzora, u roku koji mu se odredi.

Prava subjekta nadzora u postupku

Član 22 

Subjekat nadzora ima pravo da da izjavu na zapisnik i primjedbe na zakonitost postupka nadzora, ponašanje inspektora ili tačnost utvrđenog činjeničnog stanja.

Primjedbe na zapisnik subjekat nadzora daje u roku koji odredi inspektor, a koji ne može biti duži od pet dana od dana prijema zapisnika.

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Odgovorna lica u postupku vršenja nadzora

Član 23

Za nesmetano vršenje inspekcijskog nadzora i izvršenje naređenih mjera odgovara subjekat nadzora i odgovorno lice u subjektu nadzora.

Subjekat nadzora, odnosno odgovorno lice u subjektu nadzora dužno je, u roku od tri dana od isteka roka određenog za izvršenje mjere, da pisano obavijesti inspektora da li su naređene mjere izvršene.

Dužnosti drugih lica

Član 24

Lice koje nije subjekat nadzora u postupku je obavezno da dozvoli vršenje inspekcijskog pregleda kada postoji osnovana sumnja de se u njegovim objektima ili prostorijama obavlja djelatnost ili nalaze predmeti koji su u vezi sa inspekcijskim nadzorom.

Ako lice iz stava 1 ovog člana ne dozvoli vršenje inspekcijskog pregleda, prema njemu će se primjenjivati ovlašćenja koja inspektor ima prema subjektu nadzora.

V POSTUPAK INSPEKCIJSKOG NADZORA

Sadržaj inspekcijskog nadzora

Član 25

Postupak inspekcijskog nadzora, u smislu ovog zakona, obuhvata vršenje kontrole, odlučivanje o pravima i obavezama subjekta nadzora koje ima u postupku i preduzimanje i izvršenje upravnih mjera i radnji.

Pravila postupka

Član 26 

Pojedina pitanja inspekcijskog nadzora mogu se urediti posebnim propisom.

U postupku inspekcijskog nadzora, na pitanja koja nijesu uređena ovim zakonom ili posebnim propisom, shodno se primjenjuje zakon kojim se uređuje upravni postupak.

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Vršenje nadzora bez prisustva subjekta kontrole

Član 27 

Ako inspektor ne zatekne odgovorno lice subjekta nadzora ili fizičko lice kod koga je potrebno izvršiti inspekcijski nadzor inspektor će mu, na mjestu pregleda, ostaviti poziv da u određeno vrijeme bude prisutan radi vršenja nadzora.

Kasnije oštećenje, uništenje ili uklanjanje poziva ne utiče na valjanost dostavljanja.

Ako se lice iz stava 1 ovog člana ne odazove pozivu, inspektor će izvršiti inspekcijski pregled u prisustvu službenog ili drugog lica.

Izuzetno od stava 1 ovog člana, kada smatra da bi pozivanje umanjilo efikasnost inspekcijskog nadzora, inspektor može odmah izvršiti inspekcijski pregled u prisustvu službenog ili drugog lica.

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Ometanje inspektora

Član 28 

Inspektor će da upozori ili da udalji lice koje ometa ili onemogućava vršenje inspekcijskog pregleda, a može mu izreći i novčanu kaznu iz člana 16 stav 4 ovog zakona, u iznosu od 50 do 500 eura.

Na izricanje novčane kazne iz stava 1 ovog člana, žalbu na rješenje o izricanju novčane kazne i izvršenje rješenja o novčanoj kazni primjenjuju se odredbe člana 59 st. 3, 4 i 5 ovog zakona.

Ako inspektor ocijeni da se inspekcijski pregled ne može izvršiti ni preduzimanjem mjera iz stava 1 ovog člana, zatražiće pomoć policije.

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Dužnost saradnje policije

Član 29

Na poziv inspektora, policija je dužna odmah da preduzme mjere kojima se inspektoru obezbjeđuje nesmetano obavljanje inspekcijskog pregleda.

Saradnja drugih institucija i stručnjaka

Član 30

Inspektor može, u okviru inspekcijskog postupka, da zatraži mišljenje i saradnju stručnih institucija, odnosno odgovarajućih stručnjaka, ako je to potrebno radi pravilne ocjene činjeničnog stanja.

Zapisnik o inspekcijskom pregledu

Član 31 

O vršenju inspekcijskog pregleda inspektor sačinjava zapisnik na licu mjesta.

Izuzetno, ako zbog obima i složenosti inspekcijskog nadzora, njegove prirode i okolnosti, nije moguće sačiniti zapisnik u skladu sa stavom 1 ovog člana, zapisnik se sačinjava u službenim prostorijama inspekcijskog organa, odnosno pravnog lica iz člana 2 stav 2 ovog zakona, u roku od tri dana od dana izvršenog inspekcijskog pregleda, ako posebnim zakonom nije drukčije propisano.

Zapisnik se sačinjava jasno i čitko na obrascu koji utvrđuje starješina inspekcijskog organa, odnosno odgovorno lice u pravnom licu iz člana 2 stav 2 ovog zakona.

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Službena zabilješka ​​ 

Napomena Redakcije: ovaj verzija naziva člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Član 32 

O inspekcijskim pregledima kojima su konstatovane nepravilnosti, a koje su u toku pregleda otklonjene, ne mora se sačinjavati zapisnik.

Ako u slučaju iz stava 1 ovog člana ne sačini zapisnik o inspekcijskom pregledu, inspektor je dužan da sačini službenu zabilješku.

U slučaju kada je objekat, prostorija ili drugi prostor u kojem treba izvršiti inspekcijski pregled zatvoren ili je na drugi način objektu, prostoriji ili drugom prostoru onemogućen pristup, zbog čega nije moguće izvršiti inspekcijski pregled, inspektor je dužan da sačini službenu zabilješku.

Službenu zabilješku inspektor može sačiniti i u drugim slučajevima kada to priroda stvari nalaže.

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Konstatovanje činjenica u toku postupka

Član 33

U zapisniku o izvršenom inspekcijskom pregledu konstatuju se primjedbe, izjave, zahtjevi za izuzeće i druge relevantne činjenice i okolnosti.

Potpisivanje zapisnika u toku inspekcijskog nadzora

Član 34 

Inspektor i subjekat nadzora potpisuju zapisnik nakon završenog inspekcijskog pregleda.

Ako subjekat nadzora odbije da potpiše zapisnik, inspektor je dužan da razloge odbijanja, odnosno odbijanje potpisivanja zapisnika, konstatuje u zapisniku.​​ 

Odbijanje potpisivanja zapisnika ne zadržava dalje postupanje inspektora u skladu sa zakonom.​​ 

U slučaju iz st. 1 i 2 ovog člana, subjektu nadzora uručuje se, odnosno dostavlja primjerak zapisnika.

Kada se zapisnik sačinjava u službenim prostorijama inspekcijskog organa, odnosno pravnog lica iz člana 2 stav 2 ovog zakona u skladu sa članom 31 stav 2 ovog zakona, zapisnik potpisuje inspektor i primjerak zapisnika dostavlja subjektu nadzora i određuje mu rok za izjašnjenje koji ne može biti kraći od tri dana od dana dostavljanja.

Ako subjekat nadzora u ostavljenom roku ne dostavi izjašnjenje na zapisnik iz stava 5 ovog člana, smatra se da je saglasan sa utvrđenim činjeničnim stanjem.

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Dodatak zapisniku o inspekcijskom pregledu

Član 34a

Zapisnik o inspekcijskom pregledu potpisan u skladu sa članom 34 st. 1 i 5 ovog zakona može se dopuniti po službenoj dužnosti ili unošenjem primjedbi subjekta nadzora, odnosno zainteresovanog lica.

Dopuna zapisnika može da sadrži ispravku očiglednih grešaka u imenima, brojevima, pisanju, računanju i drugih očiglednih grešaka u zapisniku, kao i drugih činjenica i okolnosti od značaja za vođenje i odlučivanje u postupku inspekcijskog nadzora.

Dopuna zapisnika sačinjava se u obliku dodatka zapisniku o inspekcijskom pregledu koji potpisuje inspektor i sastavni je dio zapisnika.

Primjerak dodatka iz stava 3 ovog člana dostavlja se subjektu nadzora, odnosno zainteresovanom licu sa napomenom da na dodatak nemaju pravo na primjedbe i izjašnjenje, osim u slučaju dopune po službenoj dužnosti.

Napomena Redakcije: ovaj član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Inspekcijski pregled kod nepoznatog subjekta nadzora

Član 35

U slučajevima kada inspektor ne može utvrditi ko je subjekat nadzora u postupku, inspektor će na mjestu pregleda ostaviti poziv nepoznatom subjektu nadzora da određenog dana i časa bude prisutan vršenju inspekcijskog pregleda.

Ako se nepoznati subjekat nadzora ne odazove pozivu iz stava 1 ovog člana, inspekcijski pregled će se izvršiti bez prisustva subjekta nadzora u prisustvu službenog ili drugog lica.

Ako inspektor u toku inspekcijskog nadzora utvrdi da postoje nepravilnosti, pisanim rješenjem će naložiti nepoznatom subjektu nadzora otklanjanje nepravilnosti i odrediti rok izvršenja.

U slučaju iz stava 3 ovog člana, rješenje će se zakačiti na vidnom mjestu na objektu ili predmetu koji je bio predmet pregleda, čime se smatra da je dostava uredna, što će se konstatovati u zapisniku.

Ukazivanje

Član 36 

Ako inspektor u postupku inspekcijskog pregleda utvrdi nepravilnosti, ukazaće subjektu nadzora na učinjene nepravilnosti i odrediće primjeren rok za njihovo otklanjanje, bez donošenja rješenja.

Nepravilnosti, radnje i mjere, saglasnost subjekta nadzora sa nalazom o utvrđenim nepravilnostima, odnosno izjava subjekta nadzora i rok za otklanjanje nepravilnosti konstatuju se u zapisniku o vršenju inspekcijskog pregleda.

O radnjama i mjerama preduzetim za otklanjanje nepravilnosti na koje je inspektor ukazao, subjekat nadzora dužan je da pisanim putem obavijesti inspektora, u roku od pet dana od dana isteka roka određenog za otklanjanje nepravilnosti.

Ako subjekat nadzora u ostavljenom roku u potpunosti otkloni nepravilnosti na koje mu je inspektor ukazao, inspektor će na zapisniku konstatovati da je postupak obustavljen i rješenjem obustaviti postupak inspekcijskog nadzora.

Ako nepravilnosti na koje je inspektor ukazao nijesu otklonjene u ostavljenom roku, inspektor će rješenjem narediti njihovo otklanjanje na način iz člana 16 ovog zakona.

Odredbe st. 1 do 5 ovog člana ne primjenjuju se u slučaju kada inspektor u toku inspekcijskog pregleda utvrdi nepravilnost kojom se dovodi u opasnost život ili zdravlje ljudi, životna sredina i imovina veće vrijednosti, kada utvrđena nepravilnost predstavlja krivično djelo, kada je subjektu nadzora u posljednjih 12 mjeseci zbog iste nepravilnosti izrečena upravna mjera za otklanjanje nepravilnosti ili kazna za prekršaj, kao i u drugim slučajevima kada je to propisano posebnim zakonom.

Napomena Redakcije: ovaj verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Zaključak i rješenje u postupku

Član 37 

- brisan -

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Zaključak

Član 38 

- brisan -

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Rješenje

Član 39 

Nakon inspekcijskog pregleda, inspektor donosi rješenje o mjerama, radnjama i rokovima za otklanjanje nepravilnosti.

Rješenje iz stava 1 ovog člana donosi se bez izjašnjavanja subjekta nadzora o rezultatima ispitnog postupka.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

 

Usmeno rješenje

Član 39a

Izuzetno od člana 39 ovog zakona, inspektor može upravne mjere i radnje, narediti usmenim rješenjem, u skladu sa zakonom kojim se uređuje upravni postupak.

Napomena Redakcije: ovaj član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Žalba

Član 40 

Protiv rješenja inspektora može se izjaviti žalba u roku od osam dana od dana dostave pisanog rješenja.

O žalbi odlučuje ministarstvo nadležno za upravnu oblast na koju se rješenje odnosi.

Žalba ne odlaže izvršenje rješenja.

Odlaganje izvršenja

Član 41 

Izuzetno, izvršenje rješenja može se odložiti do donošenja odluke po žalbi, ako to priroda odnosa dozvoljava, ako se odlaganje ne protivi javnom interesu i ako bi izvršenjem rješenja nastupila šteta za subjekat nadzora.

Predlog za odlaganje izvršenja izjavljuje se u žalbi.

Inspektor o predlogu odlučuje rješenjem, u roku od tri dana od dana predaje žalbe.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

VI POSEBNE RADNjE INSPEKCIJSKOG POSTUPKA

Uzimanje uzoraka

Član 42 

Inspektor može da uzima uzorke sam ili u saradnji sa ovlašćenim tijelom za ocjenu usaglašenosti, ako je u postupku inspekcijskog nadzora potrebno utvrditi da li proizvodi u proizvodnji ili prometu odgovaraju propisanom ili deklarisanom sastavu, odnosno kvalitetu.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Postupak uzimanja uzoraka

Član 43 

Prilikom uzimanja uzoraka inspektor je obavezan da:

1) pod istim uslovima i u isto vrijeme uzme najviše tri uzorka u količini potrebnoj za ispitivanje (za prvu analizu, drugu analizu na zahtjev subjekta nadzora i super analizu);

2) sačini zapisnik o uzimanju uzoraka;

3) uzorke zapečati i propisano označi;

4) uzorak za prvu analizu dostavi bez odlaganja stručnoj instituciji na vještačenje, a drugi i treći uzorak sačuva u odgovarajućim uslovima;

5) bez odlaganja pisano obavijesti subjekat nadzora o rezultatima analize,

6) na zahtjev i po izboru subjekta nadzora bez odlaganja dostavi drugi uzorak na analizu drugoj stručnoj instituciji;

7) posebnim rješenjem utvrdi iznos troškova koji su nastali postupkom analize uzoraka, kome se trebaju uplatiti i u kom roku, u slučaju kada uzeti uzorak ne odgovara propisanim standardima.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Pretpostavka saglasnosti

Član 44

Ako subjekat nadzora prilikom uzimanja uzoraka ne zahtijeva istovremeno uzimanje i uzorka za drugu analizu, ne može da pobija rezultate analize uzetog uzorka.

Pobijanje rezultata analize

Član 45

Subjekat nadzora može da pobija rezultat analize prvog uzorka zahtjevom za vršenje analize drugog uzorka (uzetog u isto vrijeme i na isti način), u roku od tri dana od dana dostavljanja rezultata analize prvog uzorka.

Smatra se da je subjekat nadzora saglasan sa rezultatima analize prvog uzorka ako zahtjev iz stava 1 ovog člana ne podnese u ostavljenom roku.

Ako rezultat analize drugog uzorka odstupa od rezultata analize prvog uzorka, mjerodavan je rezultat analize drugog uzorka.

Analiza drugog uzorka ne može se povjeriti stručnoj instituciji koja je vršila analizu prvog uzorka.

Super analiza

Član 46

Ako se inspektor ne slaže sa rezultatom analize drugog uzorka može, u roku od tri dana od dana dostave rezultata analize drugog uzorka, da zahtijeva vršenje super analize, osim u slučaju kada su rezultati analize prvog i drugog uzorka jednaki.

Super analiza se ne može povjeriti stručnoj instituciji koja je vršila prethodne analize, osim ako nema druge institucije ovlašćene za vršenje tih analiza i ako su inspektor i subjekat nadzora saglasni da se analiza povjeri jednoj od institucija koja je već vršila analizu.

Troškovi analize

Član 47 

Troškove analize snosi subjekat nadzora, ako se utvrdi da uzorci ne odgovaraju propisanim standardima, kao i u drugim slučajevima propisanim zakonom.

Ako uzorci odgovaraju propisanim standardima, troškove analize snosi nadležni inspekcijski organ, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona, ako posebnim propisom nije drukčije propisano.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Privremeno oduzimanje predmeta radi obezbjeđenja dokaza

Član 48

Inspektor može, u okviru vršenja inspekcijskog nadzora, da oduzme dokumentaciju, robu i druge predmete koji mogu poslužiti kao dokaz u odgovarajućem postupku.

Oduzimanje stvari iz stava 1 ovog člana traje do donošenja pravosnažnog rješenja u postupku.

Obavezno oduzimanje predmeta

Član 49

Inspektor je dužan da privremeno oduzme predmete kada je propisano njihovo obavezno oduzimanje, kada je njima učinjen prekršaj, krivično djelo ili ako je to potrebno radi sprječavanja težih posljedica.

Obaveza izdavanja potvrde o privremeno oduzetim predmetima

Član 50

Inspektor izdaje potvrdu subjektu nadzora od kojeg se privremeno oduzimaju određeni predmeti.

Potvrda iz stava 1 ovog člana sadrži: podatke o imenu i prezimenu, odnosno nazivu subjekta nadzora, vremenu i mjestu oduzimanja predmeta, pravnom osnovu za oduzimanje predmeta, tačno naznačenim oduzetim predmetima po vrsti, količini i drugim za identifikaciju prepoznatljivim obilježjima i imenu i prezimenu inspektora.

Obaveza predaje oduzetih predmeta ili roba nadležnim organima

Član 51

Privremeno oduzete predmete ili robu, uz odgovarajući zahtjev za pokretanje postupka, inspektor predaje nadležnom sudskom, prekršajnom ili drugom organu.

Zahtjev za pokretanje postupka iz stava 1 ovog člana inspektor podnosi najkasnije u roku od 48 sati od časa privremenog oduzimanja.

Nadležni sudski, prekršajni i drugi organ dužan je da, u slučaju iz stava 1 ovog člana, odluči u hitnom postupku.

Obezbjeđenje uslova za privremeno oduzimanje predmeta

Član 52 

Nadležni inspekcijski organ odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona je dužan da obezbijedi uslove za čuvanje i održavanje privremeno oduzetih predmeta ili robe do predaje organu za vođenje odgovarajućeg postupka.

Organ nadležan za vođenje postupka je dužan da preuzme oduzete predmete i robu na čuvanje do konačne odluke i da izda potvrdu o preuzetim predmetima.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Zabrana raspolaganja privremeno oduzetim predmetima

Član 53 

Privremeno oduzetim predmetima odnosno robama inspekcijski organ, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona i drugi državni organ ne može da raspolaže, osim ako ovim zakonom ili drugim propisom nije drukčije uređeno.

Izuzetno od stava 1 ovog člana, ako su oduzeti predmeti ili robe podložni kvarenju, životinje uginuću ili ako su znatni troškovi čuvanja ili je njihovo čuvanje otežano, inspektor može rješenjem odrediti da se prodaju, o čemu je dužan da obavijesti organ nadležan za vođenje postupka.

Novac dobijen u smislu stava 2 ovog člana deponuje se do odluke nadležnog organa.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Obaveza naknade štete subjektu nadzora

Član 54

Ako je zbog neefikasnosti ili nemarnosti nadležnog organa, koji je dužan da obezbijedi privremeno oduzetu robu ili predmete, kvarenjem, uginućem životinja ili na drugi način nastupila materijalna šteta za subjekat nadzora, nastalu štetu je dužan da nadoknadi taj organ.

Šteta koja je nastala, u smislu stava 1 ovog člana, neće se nadoknaditi subjektu nadzora ako je u sudskom ili drugom postupku, u kojem se odlučuje i o privremeno oduzetim predmetima ili robama, utvrđena odgovornost subjekta nadzora.

Zabrana obavljanja djelatnosti

Član 55

Kada utvrdi da postoje nepravilnosti većeg obima ili nepravilnosti kojima se ugrožava život ili zdravlje fizičkih lica ili životna sredina i u drugim slučajevima određenim zakonom, inspektor će zabraniti obavljanje djelatnosti pečaćenjem prostora, objekata, gradilišta, opreme, sredstava rada i drugih sredstava, do otklanjanja nepravilnosti.

Inspektor će narediti pravnim licima koja vrše javne usluge (snabdijevanje vodom, električnom energijom, pružanjem usluga telekomunikacije i sl.) da subjektu nadzora, koji krši zabranu obavljanja djelatnosti, obustave isporuku odnosno pružanje usluga neophodnih za obavljanje djelatnosti.

Pravno lice iz stava 2 ovog člana dužno je da postupi po naredbi inspektora.

VII IZVRŠENjE

Praćenje izvršenja

Član 56

Subjekat nadzora dužan je da izvrši rješenje u roku koji je naveden u rješenju.

Ako subjekat nadzora ne izvrši rješenje u roku određenom za dobrovoljno izvršenje, pristupa se administrativnom izvršenju rješenja.

Inspektor obavještava subjekat nadzora o vremenu i načinu administrativnog izvršenja.

Inspektor prati, odnosno obezbjeđuje izvršenje mjera koje je naredio.

Administrativno izvršenje

Član 57

Rješenje inspektora administrativno se izvršava preko drugih lica, novčanom kaznom ili neposrednom prinudom.

U postupku administrativnog izvršenja inspektor će ocijeniti kojim se najblažim načinom za subjekat nadzora može postići cilj i svrha izvršenja.

Izvršenje preko drugih lica

Član 58 

Ako se naređena mjera sastoji u izvršenju određene radnje koju može izvršiti drugo lice, a subjekat nadzora je ne izvrši u određenom roku ili na određeni način ili je izvrši samo djelimično, sprovodi se izvršenje preko drugih lica o trošku subjekta nadzora.

Izvršenje iz stava 1 ovog člana sprovodi izvršna služba inspekcijskog organa, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona, odnosno subjekat kojeg odredi inspektor.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Izvršenje novčanom kaznom

Član 59 

Ako je naređenom mjerom subjekat nadzora obavezan da nešto čini ili trpi činjenje, pa postupa protivno toj obavezi, a naređena mjera se ne može izvršiti preko drugih lica ili neposrednom prinudom, inspektor će subjektu nadzora izreći novčanu kaznu, i to: pravnom licu, odnosno preduzetniku od 500 do 5000 €, a fizičkom licu od 50 do 500 €, s tim što će naznačiti da se novčana kazna neće naplatiti ako subjekat nadzora izvrši svoju obavezu do isteka za to određenog roka.

Novčana kazna se može ponovo izricati sve dok se obaveza ne izvrši.

Novčana kazna izriče se rješenjem.

Žalba na rješenje o novčanoj kazni ne odlaže izvršenje rješenja.

Rješenje iz stava 3 ovog člana izvršava organ uprave nadležan za poslove javnih prihoda,​​ odnosno organ lokalne uprave nadležan za poslove lokalnih javnih prihoda.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Izvršenje neposrednom prinudom

Član 60

Ako se izvršenje ne može obezbijediti preko drugih lica ili novčanom kaznom, isto će se izvršiti neposrednom prinudom.

Oblik i način neposredne prinude odrediće inspektor, u skladu sa pravnom prirodom upravne stvari.

Izvršenja novčanih obaveza

Član 61 

-​​ brisan -

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Troškovi izvršenja

Član 62 

Troškove administrativnog izvršenja snosi subjekat nadzora.

Inspektor odlučuje rješenjem o troškovima iz stava 1 ovog člana.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

 

VIII ODNOSI INSPEKCIJSKIH I DRUGIH ORGANA

Saradnja organa

Član 63 

U vršenju inspekcijskog nadzora inspekcijski organ, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona i drugi organi državne uprave i lokalne uprave, koji vrše poslove inspekcijskog nadzora, dužni su da međusobno sarađuju i da sarađuju sa drugim organima i pravnim licima koja vrše javna ovlašćenja.

Državni organi, organi lokalne samouprave i drugi organi i organizacije su dužni, na zahtjev inspektora, da dostave tražene podatke i obavještenja koja su neophodna za postupak inspekcijskog nadzora.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Hitnost postupka

Član 64

Postupak po zahtjevima i prijavama inspektora je hitan.

Nadležni organ je dužan da odmah uzme u razmatranje zahtjeve i prijave inspektora, a najkasnije u roku od pet dana od dana podnošenja zahtjeva, odnosno prijave.

Dužnost obavještavanja o ishodu postupka

Član 65 

Organ kojem je podnijeta krivična prijava, zahtjev za pokretanje prekršajnog ili drugog postupka dužan je da o ishodu postupka obavijesti nadležni inspekcijski organ, odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona.

Napomena Redakcije: ova verzija člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

 

VIIIa KOORDINACIONO TIJELO

Napomena Redakcije: ovo​​ poglavlje​​ primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Koordinaciono tijelo za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora

Član 65a

Radi koordinacije, usklađivanja i praćenja rada inspekcijskih organa, odnosno inspekcijskih nadzora, Vlada Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada) obrazuje Koordinaciono tijelo za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora (u daljem tekstu: Koordinaciono tijelo), kao stalno radno tijelo Vlade.

Koordinaciono tijelo koordinira radom svih inspekcijskih organa i pravnih lica iz člana 2 stav 2 ovog zakona, usklađuje i koordinira inspekcijski nadzor više inspekcija kod određenog subjekta nadzora, odnosno inspekcijski nadzor u određenim oblastima na predlog inspekcijskih organa, odnosno pravnih lica iz člana 2 stav 2 ovog zakona, stara se o usklađivanju planova rada inspekcija, predlaže program obuka inspektora i ovlašćenih lica iz člana 5 ovog zakona, daje preporuke, uputstva i mišljenja u odnosu​​ na organizaciju i planiranje inspekcijskog nadzora, vrši monitoring i evaluaciju inspekcija i inspekcijskog nadzora kroz razmatranje izvještaja o radu inspekcijskih organa i pravnih lica iz člana 2 stav 2 ovog zakona, priprema izvještaje o svom radu i obavlja druge poslove u skladu sa posebnim propisima.

Aktom iz stava 1 ovog člana utvrđuje se sastav Koordinacionog tijela, način vršenja poslova, kao i druga pitanja od značaja za rad Koordinacionog tijela.

Napomena Redakcije: ovaj​​ član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Izvještavanje

Član 65b

Koordinaciono tijelo podnosi Vladi, jednom godišnje, izvještaj o svom radu koji sadrži ocjenu stanja, preporuke, uputstva i mišljenja data inspekcijskim organima i pravnim licima iz člana 2 stav 2 ovog zakona, u odnosu na organizaciju i planiranje inspekcijskog nadzora, kao i preporuke za unapređenje stanja u oblasti inspekcijskog nadzora.

Koordinaciono tijelo, kada procjeni da je to potrebno ili na zahtjev Vlade, podnosi poseban izvještaj o inspekcijskom nadzoru kod određenih subjekata nadzora koji vrše istovrsnu djelatnost, odnosno u određenim oblastima djelovanja inspekcija.

Napomena Redakcije: ovaj​​ član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

IX TROŠKOVI INSPEKCIJSKOG POSTUPKA

Troškovi postupka

Član 66 

Troškove inspekcijskog postupka koji se povoljno okončao po subjekat nadzora snosi inspekcijski organ,​​ odnosno pravno lice iz člana 2 stav 2 ovog zakona, ukoliko zakonom nije drukčije određeno.

Troškove inspekcijskog postupka koji se nepovoljno okončao po subjekat nadzora snosi subjekat nadzora.

Troškovi postupka koji su nastali usljed nedozvoljenih radnji subjekta nadzora snosi subjekat nadzora, bez obzira kako se postupak okončao.

O troškovima postupka koji su poznati u vrijeme odlučivanja odlučuje se rješenjem istovremeno sa odlukom o glavnoj stvari, odnosno posebnim rješenjem kada troškovi nijesu poznati u momentu odlučivanja o glavnoj stvari.

O troškovima postupka odlučuje se u skladu sa posebnim propisom.

Napomena Redakcije: ova​​ verzija​​ člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

- poglavlje X brisano - ​​ 

- naziv brisan - ​​ 

Član 67 

- brisan -

- naziv brisan - ​​ 

Član 68 

- brisan -

XI INSPEKTORI I ODGOVORNOST INSPEKTORA

Postavljenje inspektora

Član 69

Uslovi i postupak postavljenja inspektora uređuju se zakonom.

Legitimacija inspektora​​ ​​ 

Napomena Redakcije: ova​​ verzija​​ naziva člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Član 70 

Prilikom vršenja inspekcijskog nadzora inspektor je dužan da ima legitimaciju kojom dokazuje svojstvo inspektora, a ovlašćeni službenik ovlašćenje kojim ga je starješina inspekcijskog organa, odnosno pravnog lica iz člana 2 stav 2 ovog zakona ovlastio za vršenje inspekcijskog nadzora u skladu sa članom 4 stav 3 i članom 5 ovog zakona.

Legitimaciju iz stava 1 ovog člana izdaje starješina inspekcijskog organa, odnosno odgovorno lice u pravnom licu iz člana 2 stav 2 ovog zakona.

Legitimaciju iz stava 1 ovog člana inspektor je dužan da vrati danom razrješenja, odnosno isteka vremena na koji je postavljen.

Obrazac legitimacije inspektora propisuje organ državne uprave nadležan za poslove uprave, ako posebnim zakonom nije drukčije propisano.

Napomena Redakcije: ova​​ verzija​​ člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Član 70a 

- brisan -

Odgovornost inspektora

Član 71

Inspektor odgovara za povrede službene dužnosti u skladu sa propisima o državnim službenicima.

Podnošenje izvještaja o imovini i prihodima ​​ 

Napomena Redakcije: ova​​ verzija​​ naziva člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Član 71a 

Inspektor je dužan da podnese izvještaj o imovini i prihodima, kao i imovini i prihodima bračnih, odnosno vanbračnih supružnika, partnera u zajednici života lica istog pola i djece koja žive u zajedničkom domaćinstvu, u skladu sa zakonom kojim se uređuje sprečavanje korupcije.

Napomena Redakcije: ova​​ verzija​​ člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Razrješenje inspektora

Član 72 

- brisan -

Napomena Redakcije: ova​​ verzija​​ člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

XII KAZNENE ODREDBE

Kazna za prekršaje

Član 73 

Novčanom kaznom od 500 eura do 15.000 eura kazniće se subjekat nadzora-pravno lice, ako:

1) inspektoru ne omogući nesmetano vršenje inspekcijskog nadzora ili ne obezbijedi uslove neophodne za nesmetani rad i utvrđivanje činjeničnog stanja (član 21 stav 1 i 2);

2) inspektoru ne pripremi ili ne dostavi tačne podatke, dokumentaciju ili druge materijale u ostavljenom roku (član 21 stav 3);

3) ne dozvoli vršenje inspekcijskog pregleda (član 24 stav 1);

4) ne postupi po naredbi inspektora, odnosno ne obavijesti ga ili ne izvrši mjere koje su naređene u određenom roku (član 20, član 23 stav 2, član 56 stav 1).

Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 30 eura do 500 eura odgovorno lice u subjektu nadzora.

Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 150 eura do 6.000 eura subjekat nadzora - preduzetnik.

Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se subjekat nadzora fizičko lice novčanom kaznom od 30 eura do 1.000 eura.

Napomena Redakcije: ova​​ verzija​​ člana primenjuje se od 1.10.2024. godine.

XIII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 74

Zakoni i drugi propisi kojima se uređuje vršenje inspekcijskog nadzora uskladiće se sa ovim zakonom u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Član 75

Propisi za sprovođenje ovog zakona donijeće se u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Do donošenja propisa iz stava 1 ovog člana primjenjivaće se propisi donešeni na osnovu Zakona o inspekcijskoj kontroli.

Član 75a

Propis kojim se uređuje organizacija i način rada državne uprave uskladiće se sa ovim zakonom u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Akt o obrazovanju Koordinacionog tijela iz člana 65a stav 1 ovog zakona donijeće se u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Propis iz člana 70 stav 4 ovog zakona donijeće se u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Napomena Redakcije: ovaj​​ član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

 

Član 75b

Starješini organa Uprave za inspekcijske poslove, kao i licima koja vrše poslove visokog rukovodnog kadra u ovom organu, mandat prestaje danom stupanja na snagu propisa iz člana 75a stav 1 ovog zakona.

Inspektori koji vrše poslove inspekcijskog nadzora u Upravi za inspekcijske poslove nastavljaju sa radom u organu državne uprave, odnosno organu uprave u skladu sa propisom iz člana 75a stav 1 ovog zakona, do isteka mandata na koji su postavljeni.

Državne službenike koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora po ovlašćenju direktora Uprave za inspekcijske poslove preuzeće organ državne uprave, odnosno organ uprave koji vrši preuzete poslove, u skladu sa propisom iz člana 75a stav 1 ovog zakona.

Državne službenike i namještenike koji su vršili druge poslove u Upravi za inspekcijske poslove preuzeće organ državne uprave, odnosno organ uprave u skladu sa propisom iz člana 75a stav 1 ovog zakona.

Napomena Redakcije: ovaj​​ član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Član 75v

Službene legitimacije inspektora izdate u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru („Službeni list RCG”, broj 39/03 i „Službeni list CG”, br. 76/09, 57/11, 18/14, 11/15 i 52/16) važiće do izdavanja legitimacija u skladu sa propisom iz člana 70 stav 4 ovog zakona.

Napomena Redakcije: ovaj​​ član primenjuje se od 1.10.2024. godine.

Član 76

Postupci koji su započeti prije stupanja na snagu ovog zakona završiće se po odredbama Zakona o inspekcijskoj kontroli.

Član 76a 

Izuzetno od člana 2 stav 1 ovog zakona, inspekcijski nadzor u oblastima prosvjete, sporta, zaštite kulturnih dobara i kulturne baštine, arhivske djelatnosti, do 31. decembra 2014. godine, vrše organi državne uprave određeni zakonima kojima su uređene te oblasti.

Odredbe zakona kojima je određena nadležnost organa državne uprave za vršenje poslova inspekcijskog nadzora u oblastima iz stava 1 ovog člana prestaju da važe 31. decembra 2014. godine.

Član 76b

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi član 13 Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o inspekcijskom nadzoru ("Službeni list CG", broj 57/11).

Član 77

Stupanjem na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o inspekcijskoj kontroli ("Službeni list RCG", br. 50/92), osim odredbe člana 26 i Poglavlje "IV Upravna inspekcija" i čl. 29 do 32.

Član 78

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Republike Crne Gore".