Na osnovu člana 95 tačka 3 Ustava Crne Gore donosim

Ukaz o proglašenju Zakona o likvidaciji i stečaju društava za osiguranje

Proglašavam​​ Zakon o likvidaciji i stečaju društava za osiguranje, koji je donijela Skupština Crne Gore 25. saziva, na petoj sjednici prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2015. godini, dana 16. jula 2015. godine.

Broj: 01-688/2​​ 

Podgorica, 24.07.2015. god.

Predsjednik Crne Gore,​​ 

Filip Vujanović, s.r.

Na osnovu člana 82 stav 1 tačka 2 i člana 91 stav 1 Ustava Crne Gore, Skupština Crne Gore 25. saziva, na petoj sjednici prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2015. godini, dana 16. jula 2015. godine, donijela je

Zakon o likvidaciji i stečaju društava za osiguranje

Zakon je objavljen u "Službenom listu CG", br. 42/2015 od 29.7.2015. godine, a stupio je na snagu 6.8.2015. Odredbe čl. 9, 10, 11, 12 stav 3, čl. 13, čl. 17 stav 2, čl. 30 stav 4, čl. 31 stav 3, čl. 32 i čl. 39 stav 2 ovog zakona primjenjivaće se od dana pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. Na filijale društava za osiguranje sa sjedištem u zemljama članicama EU odredbe ovog zakona primjenjuju se do dana pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.

NAPOMENA

Zakon prestaje da se primenjuje danom pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji - vidi:​​ čl. 474.​​ Zakona - 33/2025-1.

 

I. OSNOVNE ODREDBE

Predmet

Član 1

Ovim zakonom uređuju se način pokretanja, otvaranja i sprovođenja postupaka likvidacije i stečaja, kao i prava i obaveze učesnika u postupcima likvidacije i stečaja društava za osiguranje i filijala stranih društava za osiguranje (u daljem tekstu: filijala stranog društva).

Primjena drugih zakona

Član 2

Na postupak dobrovoljne likvidacije društava za osiguranje, odnosno filijala stranih društava primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuju oblici obavljanja privrednih djelatnosti, osim odredaba o skraćenom postupku likvidacije, ako ovim zakonom nije drugačije uređeno.

Na postupak prinudne likvidacije i stečaja društava za osiguranje, odnosno filijala stranih društava primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje način pokretanja i sprovođenja stečaja, osim odredaba o postupku reorganizacije, prethodnom stečajnom postupku i o prodaji dužnika kao pravnog lica, ako ovim zakonom nije drugačije uređeno.

Na reorganizaciju društava za osiguranje, odnosno filijala stranih društava primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje djelatnost osiguranja.

Na stečaj i likvidaciju lica koja se bave poslovima posredovanja, zastupanja i pružanja drugih usluga u osiguranju primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje način pokretanja i sprovođenja stečaja, ako posebnim zakonom nije drugačije uređeno.

Nadležnost suda

Član 3

U postupcima prinudne likvidacije i stečaja društava za osiguranje, odnosno filijala stranih društava mjesno je nadležan privredni sud na čijem području se nalazi sjedište društva za osiguranje, odnosno filijale stranog društva nad kojom se sprovodi postupak (u daljem tekstu: nadležni sud).

Poslovna tajna

Član 4

Agencija za nadzor osiguranja (u daljem tekstu: Agencija) i druga lica koja imaju pristup informacijama u postupku likvidacije i stečaja društava za osiguranje, odnosno filijala stranih društava dužna su da te informacije čuvaju kao poslovnu tajnu u skladu sa zakonom.

II. LIKVIDACIJA DRUŠTVA ZA OSIGURANjE

1. Sprovođenje postupka likvidacije društva za osiguranje

Vrste likvidacija društva za osiguranje

Član 5

Likvidacija društva za osiguranje, odnosno filijale stranog društva sprovodi se kroz postupak:

1. dobrovoljne likvidacije ili

2. prinudne likvidacije.

Dobrovoljna likvidacija pokreće se na osnovu odluke skupštine akcionara društva za osiguranje, po prethodno pribavljenoj saglasnosti Agencije.

Prinudna likvidacija pokreće se na osnovu rješenja Agencije.

Član 6

Društvo za osiguranje odnosno filijala stranog društva dužna je da i nakon donošenja odluke odnosno rješenja iz člana 5 st. 2 i 3 ovog zakona uredno evidentira zahtjeve za naknadu štete po osnovu ugovora o osiguranju.

Član 7

Odlukom, odnosno rješenjem iz člana 5 st. 2 i 3 ovog zakona imenuje se likvidator koji ispunjava uslove utvrđene ovim zakonom.

Izvještaji likvidatora društva za osiguranje

Član 8

Likvidatori su dužni da Agenciji dostavljaju kvartalne izvještaje o toku postupka likvidacije, do 15-og u narednom mjesecu za prethodni kvartal i konačni izvještaj u roku od ,15 dana, po okončanju postupka likvidacije.

Izvještaje iz stava 1 ovog člana, Agencija objavljuje na svojoj internet stranici. .

Likvidator je dužan da, na zahtjev Agencije, dostavi i druge podatke od značaja za likvidaciju.

Obavještavanje drugih organa

Član 9

O odluci iz člana 5 stav 2 i o rješenju o otvaranju postupka likvidacije iz člana 24 stav 1 ovog zakona, Agencija je dužna da bez odlaganja, obavijesti Evropskog regulatora osiguranja i penzionih fondova (u daljem tekstu: EIOPA) i nadzorne organe država članica Evropske unije (u daljem tekstu: EU).

Obavještenje o odluci, odnosno rješenju iz stava 1 ovog člana naročito sadrži pravne posljedice otvaranja postupka likvidacije.

Važenje odluke odnosno rješenja o otvaranju postupka likvidacije društva za osiguranje

Član 10

Odluka, odnosno rješenje o otvaranju postupka likvidacije društva za osiguranje sa sjedištem u državi članici EU koje ima filijalu u Crnoj Gori, neposredno se primjenjuje u Crnoj Gori.

Objavljivanje odluke o otvaranju likvidacije

Član 11

Dispozitiv odluke, odnosno rješenja o otvaranju likvidacije iz člana 9 stav 1 ovog zakona objavljuje se i u "Službenom listu EU".

Kada se postupak likvidacije otvara nad društvom za osiguranje sa sjedištem u državi članici EU koje ima filijalu u Crnoj Gori, odluka o otvaranju tog postupka objavljuje se u skladu sa propisima države u kojoj to društvo ima sjedište.

Uz odluku, odnosno rješenje o otvaranju likvidacije iz člana 9 stav 1 ovog zakona objavljuju se naziv i sjedište nadležnog suda, ime i adresa imenovanog likvidatora i navodi se pravo koje se primjenjuje na postupak likvidacije.

Obavještavanje poznatih povjerilaca o otvaranju postupka likvidacije

Član 12

Likvidator je dužan da, u skladu sa zakonom, obavijesti i sve poznate povjerioce društva za osiguranje, odnosno filijale stranog društva o otvaranju postupka likvidacije.

Obrazac obavještenja o otvaranju postupka likvidacije iz stava 1 ovog člana naročito sadrži:

- naslov "Poziv za prijavu potraživanja i rokovi koje je potrebno ispoštovati";

- podatke o licima koja će voditi postupak likvidacije i licu kome se prijavljuju potraživanja;

- rok za prijavljivanje potraživanja i pravne posljedice propuštanja tog roka;

- prava i obaveze povjerilaca u postupku likvidacije, a naročito u pogledu prioriteta u naplati potraživanja odnosno stvarnih prava i prijavljivanja takvih potraživanja;

- dejstvo otvaranja postupka likvidacije na ugovore o osiguranju, a naročito na datum prestanka važenja ugovora i posljedicama na prava i obaveze osiguranika odnosno osiguravača.

Obrazac obavještenja iz stava 2 ovog člana sadrži i naslov naveden na svim službenim jezicima EU.

Prekogranično prijavljivanje potraživanja

Član 13

Likvidator će obavještenje iz člana 12 stav 2 ovog zakona dostaviti povjeriocima sa prebivalištem, odnosno sjedištem u državi članici EU na službenom jeziku države u kojoj imaju prebivalište, odnosno sjedište.

Obavještenje iz stava 1 ovog člana sadrži i naslov "Prijava potraživanja" na crnogorskom jeziku.

Pravne posljedice likvidacije

Član 14

Danom donošenja odluke, odnosno rješenja o otvaranju postupka likvidacije društva za osiguranje odnosno filijale stranog društva prestaju sva ovlašćenja organa društva za osiguranje odnosno filijale stranog društva, osim ovlašćenja za podnošenje tužbe protiv rješenja o oduzimanju dozvole za rad društvu za osiguranje, odnosno filijali stranog društva.

U postupku prinudne likvidacije, ugovori o osiguranju zaključeni sa tim društvom za osiguranje, odnosno filijalom stranog društva prestaju da važe istekom 30-og dana, od dana objavljivanja rješenja o otvaranju postupka likvidacije u "Službenom listu Crne Gore".

Izuzetno od stava 2 ovog člana, ugovori o obaveznom osiguranju u saobraćaju prestaju da važe istekom 15-og dana, od dana objavljivanja rješenja o otvaranju postupka likvidacije u "Službenom listu Crne Gore".

Prava povjerilaca iz ugovora o osiguranju

Član 15

Povjerioci po osnovu ugovora o osiguranju imaju pravo na srazmjerni dio plaćene premije osiguranja, koji odgovara preostalom periodu pokrića za koji je premija plaćena, počev od dana prestanka važenja ugovora u skladu sa članom 14 st. 2 i 3 ovog zakona.

Ako je uslovima osiguranja predviđeno pravo na otkup polise, povjerioci iz tih ugovora imaju pravo na otkupnu vrijednost na dan otvaranja likvidacije.

Obaveze likvidatora društva za osiguranje

Član 16

Ako likvidator utvrdi postojanje stečajnog razloga, dužan je da, bez odlaganja, podnese predlog za pokretanje stečajnog postupka nadležnom sudu i istovremeno o tome obavijesti Agenciju.

U slučaju iz stava 1 ovog člana, radnje sprovedene u postupku prinudne likvidacije važe i u stečajnom postupku.

2. Dobrovoljna likvidacija društva za osiguranje

Sprovođenje dobrovoljne likvidacije

Član 17

O zahtjevu za izdavanje saglasnosti za sprovođenje dobrovoljne likvidacije, koji podnese društvo za osiguranje, odnosno filijala stranog društva, Agencija odlučuje u roku od 60 dana od dana prijema zahtjeva.

O izdatoj saglasnosti iz stava 1 ovog člana Agencija obavještava EIOPA-u.

Odluka skupštine akcionara društva za osiguranje donesena bez prethodne saglasnosti Agencije, ništava je.

Zahtjev za dobijanje saglasnosti za sprovođenje dobrovoljne likvidacije

Član 18

Društvo za osiguranje, odnosno filijala stranog društva dužna je da, uz zahtjev iz člana 17 stav 1 ovog zakona, Agenciji podnese i:

- odluku odbora direktora o sazivanju skupštine akcionara, sa predlogom dnevnog reda kojim se predlaže usvajanje: odluke o dobrovoljnoj likvidaciji, plana likvidacije, lica predloženih za likvidatore i ugovora o prenosu portfelja na drugog osiguravača, sa predlozima tih akata i

- dokumentaciju potrebnu za dobijanje saglasnosti za prenos portfelja propisanu zakonom kojim se uređuje djelatnost osiguranja.

Plan likvidacije iz stava 1 alineja 1 ovog člana naročito sadrži:

1) visinu naknade za likvidatore;

2) predlog za prenos portfelja osiguranja;

3) vrijednost imovine ukupno i po vrstama, i to: novčana sredstva, dugoročna i kratkoročna materijalna i nematerijalna imovina, finansijska sredstva i potraživanja;

4) iznos obaveza ukupno i po vrstama, na osnovu portfelja

osiguranja ili reosiguranja i drugih obaveza;

5) raspored izmirenja obaveza;

6) plan naplate potraživanja;

7) troškove likvidacije;

8) predviđenu vrijednost imovine nakon izmirenja obaveza prema povjeriocima;

9) organizacione, pravne, finansijske, tehničke i druge mjere za sprovođenje plana likvidacije.

Odbijanje zahtjeva za dobijanje saglasnosti za sprovođenje dobrovoljne likvidacije

Član 19

Ako u postupku davanja saglasnosti za sprovođenje dobrovoljne likvidacije Agencija ocijeni daje imovina društva za osiguranje, odnosno filijale stranog društva nedovoljna za pokriće svih obaveza, odbiće zahtjev za davanje saglasnosti i preduzeće mjere utvrđene zakonom kojim se uređuje djelatnost osiguranja.

Prestanak važenja dozvole za obavljanje poslova osiguranja

Član 20

Dozvola za obavljanje poslova osiguranja prestaje da važi danom usvajanja odluke o dobrovoljnoj likvidaciji na skupštini akcionara.

Društvo za osiguranje, odnosno filijala stranog društva dužno je da obavijesti Agenciju o dobrovoljnoj likvidaciji bez odlaganja, odnosno prvog narednog radnog dana, od dana usvajanja odluke na skupštini akcionara.

Ako odluka skupštine akcionara iz stava 1 ovog člana ne bude usvojena u roku od 60 dana od dana prijema saglasnosti za sprovođenje dobrovoljne likvidacije, saglasnost prestaje da važi istekom 60-og dana od dana prijema saglasnosti.

Likvidatori u dobrovoljnoj likvidaciji

Član 21

Društvo za osiguranje imenuje najmanje dva likvidatora, od kojih jednog ovlašćuje za zastupanje društva u pravnom prometu u postupku dobrovoljne likvidacije.

Likvidator u postupku dobrovoljne likvidacije može biti fizičko lice koje ima visoku stručnu spremu iz oblasti ekonomskog, pravnog ili tehničkog usmjerenja i najmanje pet godina radnog iskustva, od čega najmanje tri godine u oblasti osiguranja, računovodstva ili finansija.

U slučaju promjene likvidatora, skupština akcionara dužna je da o imenovanju novog likvidatora bez odlaganja obavijesti Agenciju.

Postupak u slučaju promjene djelatnosti

Član 22

Odredbe čl. 17 do 21 ovog zakona primjenjivaće se i u slučaju kada društvo za osiguranje namjerava da donese odluku o promjeni djelatnosti na način da više ne obavlja poslove osiguranja.

3. Prinudna likvidacija društva za osiguranje

Razlozi za pokretanje prinudne likvidacije

Član 23

Predlog za pokretanje prinudne likvidacije može podnijeti samo Agencija.

Agencija je dužna da nadležnom sudu podnese predlog za pokretanje postupka prinudne likvidacije ako donese rješenje:

- o oduzimanju dozvole za rad društvu za osiguranje, a ne utvrdi postojanje stečajnog razloga u smislu ovog zakona ili

- o ispunjenosti uslova za podnošenje predloga za pokretanje postupka prinudne likvidacije u skladu sa zakonom kojim se uređuje djelatnost osiguranja.​​ 

U slučaju iz stava 1 alineja 2 ovog člana, dozvola za obavljanje poslova osiguranja prestaje da važi danom donošenja odluke nadležnog suda o otvaranju postupka prinudne likvidacije.

Predlog iz stava 1 ovog člana Agencija je dužna da nadležnom sudu podnese u roku od osam dana od dana donošenja rješenja iz stava 1 ovog člana.

Tužba protiv rješenja Agencije iz stava 1 ovog člana ne odlaže otvaranje postupka prinudne likvidacije.

Od dana oduzimanja odnosno prestanka važenja dozvole za obavljanje poslova osiguranja društvu za osiguranje zabranjeno je vršenje isplata do dana donošenja odluke nadležnog suda.

Donošenje rješenja o otvaranju postupka prinudne likvidacije

Član 24

Nadležni sud će donijeti rješenje o otvaranju postupka prinudne likvidacije najkasnije u roku od tri dana od dana prijema predloga za otvaranje prinudne likvidacije sa rješenjem iz člana 23 stav 1 ovog zakona, bez sprovođenja prethodnog postupka.

Rješenje iz stava 1 ovog člana sud dostavlja i Agenciji.

Imenovanje i razrješenje likvidatora

Član 25

Likvidatora u postupku prinudne likvidacije imenuje nadležni sud, sa liste stečajnih upravnika, iz reda lica koja ispunjavaju i sljedeće uslove:

1) imaju visoku stručnu spremu ekonomskog, pravnog ili tehničkog usmjerenja;

2) imaju najmanje pet godina radnog iskustva, od čega najmanje tri godine u oblasti osiguranja, računovodstva ili finansija;

3) nijesu privremeni stečajni upravnik ili stečajni upravnik drugog društva;

4) u posljednje tri godine prije donošenja rješenja o otvaranju stečaja nijesu bili članovi organa upravljanja društva nad kojim je otvoren postupak stečaja.

Stečajni sudija razrješava likvidatora ako:

1) prestane da ispunjava uslove iz stava 1 ovog člana;

2) bude imenovan za privremenog stečajnog upravnika ili stečajnog upravnika drugog društva;

3) nestručno i nesavjesno obavlja poslove stečajnog upravnika;

4) trajno izgubi sposobnost za vršenje poslova;

5) podnese zahtjev za razrješenje.

U slučaju podnošenja zahtjeva za razrješenje, likvidator je dužan da vrši poslove za koje je imenovan do stupanja na dužnost novog likvidatora.

III. STEČAJ

1. Uslovi, pokretanje i sprovođenje stečaja

Stečajni razlozi

Član 26

Predlog za pokretanje stečajnog postupka podnosi se ako se:

1) u skladu sa zakonom kojim se uređuje djelatnost osiguranja utvrdi da se, za vrijeme trajanja privremene uprave, ekonomska stabilnost društva za osiguranje, odnosno filijale stranog društva nije poboljšala, odnosno da društvo nije sposobno da redovno izvršava dospjele obaveze;

2) utvrdi da su obaveze društva za osiguranje, odnosno filijale stranog društva veće od njegove imovine, odnosno da društvo za osiguranje, odnosno filijala stranog društva neće biti u mogućnosti da izmiri svoje obaveze u trenutku njihove dospjelosti.

Predlog za pokretanje stečajnog postupka nadležnom sudu podnosi:

- Agencija, u slučaju iz stava 1 tačka 1 ovog člana;

- likvidatori, u slučaju iz stava 1 tačka 2 ovog člana.

Podnošenje predloga za otvaranje stečajnog postupka

Član 27

Predlog za otvaranje stečajnog postupka podnosi se nadležnom sudu, bez odlaganja, nakon donošenja rješenja o ispunjenosti uslova za podnošenje predloga za pokretanje stečaja, odnosno u roku od tri dana, od dana kad likvidatori utvrde postojanje stečajnog razloga.

Tužba za pokretanje upravnog spora protiv rješenja Agencije iz stava 1 ovog člana ne odlaže otvaranje postupka stečaja.

Pokretanje stečaja na osnovu rješenja Agencije

Član 28

Uz predlog iz člana 27 stav 1 ovog zakona Agencija dostavlja rješenje o ispunjenosti uslova za podnošenje predloga za pokretanje stečaja.

Danom donošenja rješenja iz stava 1 ovog člana prestaje da važi dozvola za obavljanje poslova osiguranja društvu za osiguranje odnosno filijali stranog društva.

Od dana prestanka važenja dozvole za obavljanje poslova osiguranja društvo za osiguranje ne smije da vrši bilo koje isplate do dana donošenja odluke nadležnog suda.

Odluka suda o otvaranju stečajnog postupka

Član 29

Sud je dužan da u roku od tri dana, od dana podnošenja predloga iz člana 27 stav 1 ovog zakona donese rješenje o otvaranju stečajnog postupka, bez sprovođenja prethodnog stečajnog postupka.

Rješenje o otvaranju stečajnog postupka dostavlja se društvu za osiguranje nad kojim se otvara stečajni postupak, Agenciji, Centralnom registru privrednih subjekata (u daljem tekstu: CRPS), banci kod koje društvo za osiguranje ima račun, organu uprave nadležnom za evidenciju nepokretnosti, registru zaloga nad pokretnim stvarima, nadležnim poreskim organima i državnom tužiocu.

Obavještavanje povjerilaca

Član 30

Oglas o otvaranju stečajnog postupka,pored podataka utvrđenih zakonom kojim se uređuje način pokretanja i sprovođenja stečaja, sadrži i upozorenje osiguranicima ili drugim korisnicima osiguranja o pravnim posljedicama otvaranja stečajnog postupka nad društvom za osiguranje.

Oglas iz stava 1 ovog člana ističe se na oglasnoj tabli nadležnog suda, na oglasnim tablama i internet stranicama Agencije, društva za osiguranje i CRPS i objavljuje se u "Službenom listu Crne Gore".

Oglas iz stava 1 ovog člana Agencija objavljuje u najmanje jednom dnevnom štampanom mediju koji se distribuira na teritoriji Crne Gore.

Oglas iz stava 1 ovog člana objavljuje se i u"Službenom listu EU".

Obavještavanje poznatih povjerilaca

Član 31

Stečajni upravnik je dužan da, po objavljivanju oglasa o otvaranju stečajnog postupka, na propisanom obrascu pojedinačno obavijesti poznate povjerioce i da u tom pozivu odredi rok za prijavu potraživanja.

Obrazac iz stava 1 ovog člana naročito sadrži:

- naslov "Poziv za prijavu potraživanja i rokovi koje je potrebno ispoštovati";

- ime, prezime, i kontakt podatke stečajnog upravnika i naziv i sjedište suda kome se prijavljuju potraživanja;

- rok za prijavljivanje potraživanja, i pravne posljedice propuštanja rokova;

- prava i obaveze povjerilaca u postupku stečaja, a naročito u pogledu postojanja prioriteta u naplati odnosno postojanja stvarnih prava i obaveze prijavljivanja takvih potraživanja;

- pravne posljedice otvaranja postupka stečaja na ugovore o osiguranju, a naročito na datum prestanka važenja ugovora i posljedice po prava i obaveze osiguranika odnosno osiguravača.

Obrazac obavještenja iz stava 2 ovog člana sadrži i naslov naveden na svim službenim jezicima EU.

Prekogranično prijavljivanje potraživanja

Član 32

Potraživanja iz ugovora o osiguranju prijavljuju se nadležnom sudu u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuje način otvaranja i sprovođenja stečaja.

Stečajni upravnik će, u skladu sa članom 31 ovog zakona, obavijestiti poznate povjerioce sa prebivalištem, odnosno sjedištem u državi članici EU, na službenom jeziku države članice EU u kojoj povjerioci imaju prebivalište, odnosno sjedište.

Naslov obrasca "Prijava potraživanja" navodi se na crnogorskom jeziku.

Imenovanje i razrješenje stečajnog upravnika

Član 33

Na imenovanje i razrješenje stečajnog upravnika primjenjuje se odredba člana 25 ovog zakona.

Odluka o razrješenju stečajnog upravnika, bez odlaganja, dostavlja se Agenciji.

Izvještaji stečajnog upravnika

Član 34

Stečajni upravnik je dužan da, pored nadležnog suda, o toku stečajnog postupka obavještava i Agenciju, u rokovima utvrđenim zakonom kojim se uređuje način otvaranja i sprovođenja stečaja.

Konačni izvještaj stečajni upravnik je dužan da bez odlaganja dostavi Agenciji.

Stečajni upravnik je dužan da, na zahtjev Agencije, dostavi i druge podatke o toku stečajnog postupka.

Prenošenje ugovora o osiguranju života na druga društva

Član 35

Ako je donijeto rješenje o otvaranju stečajnog postupka nad društvom za osiguranje koje obavlja poslove osiguranja života, ugovori o osiguranju života zajedno sa sredstvima tehničkih rezervi mogu se ugovorom prenijeti drugim društvima za osiguranje.

Na prenos portfelja iz stava 1 ovog člana shodno se primjenjuju odredbe zakona kojim se uređuje djelatnost osiguranja.

Predlog za prenos portfelja iz stava 1 ovog člana podnosi stečajni upravnik, po prethodnoj saglasnosti odbora povjerilaca u skladu sa zakonom kojim se uređuje način otvaranja i sprovođenja stečaja.

Mirovanje postupka

Član 36

Stečajni postupak miruje do okončanja postupka iz člana 35 ovog zakona.

Isplatni redovi

Član 37

Iz stečajne mase društva za osiguranje potraživanja se namiruju po sljedećim isplatnim redovima:

1) obezbijeđena potraživanja do vrijednosti njihovog obezbjeđenja, umanjena za razumne troškove prodaje;

2) naknada stečajnog upravnika, odnosno likvidatora i troškovi nastali u vezi sa obavljanjem tih poslova;

3) potraživanja povjerilaca po osnovu ugovora o osiguranju života i drugih ugovora za koje se formira matematička rezerva, koje nije bilo moguće isplatiti iz imovine matematičke rezerve iz člana 41 ovog zakona, i to do visine obaveza iskazanih u sredstvima matematičke rezerve;

4) potraživanja povjerilaca po osnovu ostalih vrsta osiguranja;

5) potraživanja Garantnog fonda;

6) druga potraživanja povjerilaca;

7) potraživanja akcionara društva.

Prestanak ugovora o osiguranju

Član 38

Ugovori o osiguranju prestaju da važe 30-og dana od objavljivanja oglasa o otvaranju stečajnog postupka u "Službenom listu Crne Gore".

Izuzetno od stava 1 ovog člana, ugovori o obaveznom osiguranju u saobraćaju prestaju da važe istekom 15-og dana od dana objavljivanja oglasa o otvaranju stečajnog postupka.

Rješenje o zaključenju stečajnog postupka

Član 39

Rješenje o zaključenju stečajnog postupka dostavlja se društvu za osiguranje, Agenciji, društvu za reosiguranje, CRPS, organu uprave nadležnom za evidenciju nepokretnosti i registru zaloga nad pokretnim stvarima radi brisanja stečajnog dužnika iz evidencija.

Dispozitiv rješenja iz stava 1 ovog člana Agencija objavljuje u "Službenom listu EU".

Primjena odredaba

Član 40

Na postupak stečaja društava za osiguranje odnosno, filijala stranih društava primjenjuju se i odredbe i čl. 9 i 15 ovog zakona.

2. Isplata potraživanja iz osiguranja za koja je formirana matematička rezerva

Imovina za pokriće matematičke rezerve

Član 41

Povjerioci iz ugovora o životnom osiguranju i druga osiguranja sa višegodišnjim trajanjem kod kojih se upotrebljavaju tablice vjerovatnoće i obračuni kao u životnim osiguranjima imaju pravo odvojenog namirenja iz imovine za pokriće matematičke​​ rezerve, odnosno iz sredstava prikupljenih unovčenjem imovine za pokriće matematičke rezerve.

Imovina za pokriće matematičke rezerve ne ulazi u stečajnu masu.

Imovina iz stava 2 ovog člana drži se na posebnom računu, odvojenom od računa društva za osiguranje nad kojim je otvoren postupak stečaja.

Pravo na namirenje iz imovine za pokriće matematičke rezerve

Član 42

Danom otvaranja stečajnog postupka, povjerioci po ugovorima o osiguranju iz člana 41 ovog zakona stiču pravo na namirenje tih potraživanja iz imovine za pokriće matematičke rezerve.

Povjerioci iz stava 1 ovog člana imaju pravo isplate iz imovine za pokriće matematičke rezerve u visini koja odgovara obaveznom pokriću u vezi sa osiguranjem iz kojeg proizlaze ta potraživanja, prije isplate ostalih potraživanja za koje je namijenjena imovina za pokriće matematičke rezerve za pojedine vrste životnog osiguranja.

Ako imovina za pokriće matematičke rezerve nije dovoljna za cjelokupnu isplatu potraživanja iz stava 2 ovog člana, potraživanja se isplaćuju u visini srazmjernoj dijelu obaveznog pokrića iz osiguranja iz kojeg proizilazi potraživanje.

Srazmjerni dio iz stava 3 ovog člana utvrđuje se kao odnos između cjelokupne vrijednosti imovine za pokriće matematičke rezerve i obaveznog pokrića za ugovore zaključene u pojedinoj vrsti osiguranja. .

Druga potraživanja povjerilaca iz člana 41 ovog zakona isplaćuju se iz imovine za pokriće matematičke rezerve koja preostane nakon isplate potraživanja iz stava 2 ovog člana.

Ako imovina za pokriće matematičke rezerve nije dovoljna za cjelokupnu isplatu drugih potraživanja iz stava 5 ovog člana, ta potraživanja se srazmjerno namiruju iz imovine za pokriće matematičke rezerve.

Za utvrđivanje visine potraživanja i ukupne visine obaveznog pokrića mjerodavno je stanje na dan otvaranja stečajnog postupka.

IV. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Započeti postupci

Član 43

Postupci stečaja i likvidacije društava za osiguranje za koje je podnijet predlog nadležnom sudu prije stupanja na snagu ovog zakona okončaće se po ovom zakonu.

Odložena primjena

Član 44

Odredbe čl. 9, 10, 11, 12 stav 3, čl. 13, čl. 17 stav 2, čl. 30 stav 4, čl. 31 stav 3, čl. 32 i čl. 39 stav 2 ovog zakona primjenjivaće se od dana pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.

Na filijale društava za osiguranje sa sjedištem u zemljama članicama EU odredbe ovog zakona primjenjuju se do dana pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.

Prestanak važenja zakona

Član 45

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o stečaju i likvidaciji društava za osiguranje ("Službeni list RCG", broj 46/07).

Stupanje na snagu

Član 46

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Crne Gore".

Broj 09-2/15-1/6​​ 

EPA 701​​ XXV

Podgorica, 16. jul 2015. godina

Skupština Crne Gore 25. saziva​​ 

Predsjednik,​​ 

Ranko Krivokapić, s.r.

 

NAPOMENA

Član 474 Zakona o osiguranju

Zakon je objavljen u "Službenom listu CG", br. 33/2025 od 28.3.2025. godine, stupio je na snagu 5.4.2025, a primjenjuje se od dana pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.

Član 474

Danom pristupanja Crne Gore Evropskoj Uniji prestaje da se primjenjuje​​ Zakon o osiguranju („Službeni list RCG“, broj 78/06 i „Službeni list CG” br. 19/07, 45/12, 6/13, 55/16, 146/21 i 34/24) i​​ Zakon o likvidaciji i stečaju društava za osiguranje („Službeni list CG“, broj 42/15).