Na osnovu člana 95 tačka 3 Ustava Crne Gore donosim
Ukaz o proglašenju Zakona o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava
Proglašavam Zakon o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, koji je donijela Skupština Crne Gore 28. saziva na Prvoj sjednici Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2025. godini, dana 12. marta 2025. godine.
Broj: 011/25-496/2-01
Podgorica, 14. mart 2025. godine
Predsjednik Crne Gore,
Jakov Milatović, s.r.
Na osnovu člana 82 stav 1 tačka 2 i člana 91 stav 1 Ustava Crne Gore, Skupština Crne Gore 28. saziva, na Trećoj sjednici Drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja u 2024. godini, dana 17. decembra 2024. godine, donijela je, a na Prvoj sjednici Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2025. godini dana 12. marta 2025. godine, ponovno izglasala
Zakon o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava
Zakon je objavljen u "Službenom listu CG", br. 26/2025 od 17.3.2025. godine, a stupio je na snagu 25.3.2025.
Član 1
Ovim zakonom ustanovljava se zastupnik Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu (u daljem tekstu: zastupnik).
Član 2
Zastupnik zastupa Crnu Goru pred Evropskim sudom za ljudska prava u skladu sa Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda (u daljem tekstu: Konvencija) i dodatnim protokolima uz Konvenciju.
Komunikacija između Crne Gore i Evropskog suda za ljudska prava odvija se posredstvom zastupnika.
Član 3
Zastupnik ima zamjenika koji ga zamjenjuje u slučaju odsutnosti ili spriječenosti.
Zastupnik može svaki posao iz svog djelokruga povjeriti zamjeniku.
Član 4
Zastupnik i zamjenik zastupnika imenuje se na period od četiri godine.
Isto lice može biti imenovano za zastupnika, odnosno zamjenika zastupnika najviše dva puta.
Zastupnika i zamjenika zastupnika imenuje i razrješava Vlada Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada), na osnovu javnog poziva, na predlog predsjednika Vlade.
Odluka o imenovanju i razrješenju zastupnika i zamjenika zastupnika objavljuje se u „Službenom listu Crne Gore”.
O imenovanju i razrješenju zastupnika i zamjenika zastupnika Vlada izvještava Evropski Sud za ljudska prava.
Član 5
Za zastupnika i zamjenika zastupnika mogu biti imenovana lica koja pored opštih uslova za rad u organima državne uprave, imaju završen pravni fakultet, položen pravosudni ispit i imaju potvrđeno aktivno znanje engleskog odnosno francuskog jezika.
Za zastupnika i zamjenika zastupnika može biti imenovano i lice:
- sa akademskim zvanjem redovnog profesora, vanrednog profesora ili docenta na pozitivnopravnim predmetima, koje nema položen pravosudni ispit, ako ispunjava druge uslove iz stava 1 ovog člana, ili
- sa zvanjem doktora nauka i najmanje deset godina radnog iskustva, ako ispunjava uslove iz stava 1 ovog člana.
Član 6
Generalni sekretarijat Vlade raspisuje javni poziv za imenovanje zastupnika i zamjenika zastupnika na internet stranici i u jednom dnevnom štampanom mediju koji se distribuira na teritoriji Crne Gore.
Rok za prijavljivanje kandidata za zastupnika i zamjenika zastupnika je 15 dana od dana raspisivanja javnog poziva.
Generalni sekretar Vlade, u roku od 7 dana od dana isteka roka za prijavljivanje kandidata za zastupnika i zamjenika zastupnika formira komisiju koja će obaviti intervju sa kandidatima.
Komisija iz stava 3 ovog člana dužna je da obavi intervju sa kandidatima koji ispunjavaju uslove iz člana 5 ovog zakona u roku od 15 dana od dana isteka roka za prijavljivanje za zastupnika i zamjenika.
Nakon obavljenog intervjua iz stava 4 ovog člana, generalni sekretar Vlade dostavlja predsjedniku Vlade izvještaj komisije iz stava 3 ovog člana, nakon čega predsjednik Vlade sačinjava predlog za imenovanje zastupnika, odnosno zamjenika zastupnika, koji dostavlja Vladi.
Član 7
Zastupniku ili zamjeniku zastupnika prestaje funkcija:
- istekom mandata,
- ostavkom,
- po sili zakona u skladu sa propisima kojima su ova pitanja uređena za funkcionere,
- prestankom crnogorskog državljanstva,
- ako je osuđen na bezuslovnu kaznu zatvora.
Član 8
Zastupnik ili zamjenik zastupnika razrješava se, ako:
- nestručno ili nesavjesno vrši svoju funkciju,
- trajno izgubi sposobnost za vršenje funkcije,
- nastupi neki od drugih razloga koji ga čini nedostojnim za vršenje funkcije.
Član 9
U vršenju svoje funkcije zastupnik, odnosno zamjenik zastupnika je ovlašćen da vrši neposredan uvid u spise upravnih i sudskih predmeta bez obzira na povjerljivost spisa i da na drugi način prikuplja potrebna obavještenja, kao i da utvrđuje činjenice u vezi sa postupcima pred domaćim organima koji su od značaja za zastupanje Crne Gore u svakom postupku pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Član 10
Svi organi su dužni da zastupniku, odnosno zamjeniku zastupnika na njegov zahtjev, dostave tražene informacije, dokumente i pruže svu potrebnu pravnu i administrativnu pomoć.
Na osnovu utvrđenih činjenica zastupnik podnosi pisani izvještaj Evropskom sudu za ljudska prava i učestvuje u raspravi pred tim Sudom.
Član 11
Zastupnik može da zaključi prijateljsko poravnanje sa strankama koje učestvuju u postupku pred Evropskim sudom za ljudska prava uz prethodnu saglasnost Vlade.
Zastupnik će, prije pribavljanja saglasnosti iz stava 1 ovog člana, zatražiti mišljenje organa čiji su akti doveli do postupka pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Prijateljsko poravnanje se zaključuje u pisanoj formi.
Član 12
Presude Evropskog suda za ljudska prava u postupcima u kojima je Crna Gora jedna od stranaka prevode se i objavljuju u „Službenom listu Crne Gore”, o čemu se stara zastupnik.
Ako je presudom Evropskog suda za ljudska prava utvrđeno da je Crna Gora povrijedila odredbe Konvencije, zastupnik se stara o izvršavanju presude i o tome izvještava Komitet ministara Savjeta Evrope.
Isplata iznosa dogovorenog prijateljskim poravnanjem Ili naznačenog u presudi Evropskog suda za ljudska prava, vrši se iz sredstava Budžeta Crne Gore predviđenih za tu namjenu, u skladu sa zakonom.
Član 13
Ako zastupnik povodom postupka pred Evropskim sudom za ljudska prava u vršenju svoje funkcije utvrdi da pojedini propis nije u skladu sa Konvencijom, obavijestiće o tome Vladu, odnosno druge nadležne organe i ukazati na neophodnost usklađivanja propisa sa Konvencijom.
Član 14
Zastupnik podnosi Vladi svakih šest mjeseci izvještaj o svom radu.
Član 15
Stručne i administrativne poslove za potrebe zastupanja Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava obavlja Kancelarija zastupnika (u daljem tekstu: Kancelarija) u Generalnom sekretarijatu Vlade.
Zastupnik je rukovodilac Kancelarije.
Zamjenik zastupnika je zamjenik rukovodioca Kancelarije.
Član 16
Zastupnik uživa diplomatski status i ima pravo na zaradu koja odgovara diplomatskom zvanju ministra savjetnika u diplomatsko-konzularnom predstavništvu u inostranstvu, u skladu sa posebnim propisima.
Zamjenik zastupnika ima pravo na zaradu najmanje u visini zarade koja je određena za zamjenika Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
U slučaju spriječenosti zastupnika, zamjenik zastupnika ima pravo na zaradu u visini koja je određena za zastupnika.
Visinu zarade zastupnika i zamjenika zastupnika utvrđuje Vlada.
Član 17
Zastupnik i zamjenik zastupnika ostvaruju druga prava iz rada i po osnovu rada u skladu sa propisima kojima su ova pitanja uređena za funkcionere.
Član 18
Izbor zastupnika i zamjenika zastupnika sprovešće se u skladu sa ovim zakonom, u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Član 19
Zastupnik Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava nastavlja sa radom do izbora zastupnika u skladu sa ovim zakonom.
Član 20
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom listu Crne Gore”.
Broj: 23-3/24-6/12
EPA: 282 XXVIII
Podgorica 12. mart 2025. godine
Skupština Crne Gore 28. saziva
Predsjednik,
Andrija Mandić, s.r.